Şikayetler bitmedi: iPhone 15 Pro’nun ısınma sorunu devam mı ediyor?

Apple birkaç gün önce iOS 17.0.3 güncellemesini yayınladı. Bu güncellemenin temel amacı, iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’te yaşanan aşırı ısınma sorunlarının çözülmesiydi. Güncellemenin ardından yapılan bazı termal testler, yeni iOS sürümünün yeni iPhone’ların ulaştığı maksimum sıcaklığı azalttığını gösterdi.

Ama görünüşe göre iOS 17.0.3, sorunları tamamen çözebilmiş değil. Bazı iPhone 15 Pro kullanıcıları sorunun çözüldüğünü söylerken, bazılarının halen telefonun aşırı ısınmadan şikayetçi olduğu görülüyor.

Apple’ın güncellemeyi yayınlamasından önce de telefonun şarj olurken aşırı ısınmasını engelleyebileceği tahmin ediliyordu. Apple güncellemesi, telefon şarj olurken ve çok fazla işlem gücü gerektirmeyen normal uygulamaları çalıştırırken yaşanan aşırı ısınmayı durdurma konusunda oldukça başarılı gözüküyor. Ancak yazılım güncellemesi, ısı dağılımı sorunlarını çözme konusunda biraz daha fazla sorun yaşıyor gibi gözüküyor. Telefon daha yoğun uygulamalar ve oyunlar çalıştırırken meydana gelebilen bu sorunlar için mevcut olan tek çözüm, güçlü A17 Pro’nun gücünün kısıtlanması olabilir. Tahmin edilebileceği gibi, Apple böyle bir performans sınırlamasını istemiyor.

Şikayetçi olan iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max kullanıcıları, “telefon görüşmesi yaparken, oyun oynarken, telefonunu cebinde tutarken, müzik dinlerken, kamerayı kullanırken” aşırı ısınma fark ettiklerini bildiriyor.

ZDNet, iPhone 15 Pro Max alan Madridli bir grafik tasarımcısının vakasını detaylı bir şekilde anlatıyor. Gabriel Suchowolski, bir dakikadan uzun süre telefonda konuşurken veya art arda 4 ila 5 veya daha fazla fotoğraf çekerken telefonun ısındığını söyledi: “Yakıcı değil ama tost gibi sıcak… Kamera lenslerinin sağ tarafında ve ses düğmelerinin yanında…

Tasarımcının iPhone 13 Pro’su için bu durum söz konusu değildi. Ancak 15 Pro Max’inde iOS 17.0.3 güncellemesinden sonra bile bu durum yaşanmaya devam ediyordu. Bildirilene göre Suchowolski’nin iPhone 15 Pro Max’i aşırı ısınma sırasında 42°C’ye kadar ulaştı. Ayrıca alışılmadık bir şekilde OLED yanması yaşadığını da bildirdi. ZDNet’in tahmin ettiği üzere bu kullanıcının iPhone’una özel belirli kalite sorunları olabilir. Neyse ki tasarımcı AppleCare+’ı satın almıştı ve sorunları çözmek için adım atabildi.

ZDNet’in haberinde, iOS 17.0.3 güncellemesinden sonra iPhone 15 Pro’da yaşanan diğer ilgili aşırı ısınma vakaları da detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ancak aynı zamanda güncellemeden sonra sorundan kurutulan kullanıcıların deneyimleri de var.

Apple, düzeltme güncellemesini yayınladıktan sonra sorun hakkında yeni bir açıklama yapmadı. Hala aşırı ısınma yaşıyorsanız cihazınızın incelenmesi için iPhone servisiyle iletişime geçmenizde var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x