Shin Bet Direktörü Ronen Bar, Mısır ile yaşanan “Selahaddin Koridoru” gerilimini görüşmek için Kahire’ye gitti

Tel Aviv yönetiminin Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır hattı olan Selahaddin Koridoru’nu kontrol etmek istediği için Kahire ile gerginleştiği basına yansımıştı. İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar’ın Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların ardından Mısır ile yaşanan gerilimi görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret ettiği aktarıldı.

ABD’den yayın yapan Axios haber sitesi, Bar’ın dün Kahire’de Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ile görüştüğünü yazdı.

Selahaddin Koridoru’na asker gönderme planları

Bar’ın ziyaretinin İsrail’in Gazze’nin Refah kenti ve Selahaddin Koridoru’na asker gönderme planlarının gündeme gelmesiyle iki ülke arasında yükselen tansiyonun ardından gelmesine dikkat çekildi.

Kamil ile Bar’ın görüşmesinde İsrail ordusunun Gazze’nin Mısır sınırına yakın bölgelerdeki saldırılarının ele alındığı ifade edildi. Görüşmede ayrıca İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından bölgenin geleceğine yönelik planların da gündeme geldiği aktarıldı.

Ne olmuştu?

İsrail’in Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır hattı Selahaddin Koridoru ile Refah kentine asker göndermeyi planladığına yönelik haberlerin ardından Tel Aviv ile Kahire yönetimleri arasındaki tansiyonun yükseldiği bildirilmişti.

Tel Aviv yönetiminin Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır hattı “Philadelphia Koridoru”nu kontrol etmek istediği, Kahire’nin ise buna karşı çıktığı aktarılmıştı. 

İsrail basını, geçen hafta Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi‘nin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun telefon görüşmesi talebini reddettiğini yazmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x