İstanbul’da tarihi yürüyüş: On binlerce vatandaş şehitler ve Filistin için bir araya geldi

Milli İrade Platformu tarafından 308 Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte ‘Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet’ sloganıyla düzenlenen yürüyüş başladı.

100 binden fazla insanın katılmasının beklendiği yürüyüşe, sabah namazından sonra 4 ayrı camiden kortejler halinde hareket edildi. Süleymaniye Cami’nde kılınan sabah namazının ardından da binlerce insan Galata Köprüsü’ne yürüdü.

Burada toplanan vatandaşlar, ellerinde bayraklarla sloganlar atıp, tekbir getirerek İsrail’i protesto etti.

AK PARTİ’Lİ AKAR: İNSAN OLAN, VİCDANI OLAN HERKES AYAKTA

CNN TÜRK’ten Göksu Öngören Özgür’e açıklamalarda bulunan AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar şu ifadeleri kullandı; Hepinizin bildiği gibi hem ülkemize karşı hem de Filistinli kardeşlerimiz gibi bir toplulukta da maalesef terör uygulanıyor, vahşet uygulanıyor. Onlara karşı ciddi şekilde bir katliam uygulanıyor. Dolayısıyla biz bir taraftan kendi ülkemizi korumak için terörle mücadelemizi yoğun bir şekilde sürdürürken diğer taraftan da dost ve kardeş ülkelerdeki kardeş coğrafyalardaki iyi insanlara karşı işlenen zulmü de görüyoruz. Onlarla beraberiz.

Filistin’e baktığımızda gerçekten herhangi bir şekilde savaş söz konusu değil. Orada bir katliam söz konusu, bir vahşet söz konusu. Savaş ordular arasında olur. Orada ise bir devlet terörnün uygulandığını görüyoruz. Oradaki kardeşlerimizin bu vahşete karşı mücadelesini gerçekten tüm kalbimizle destekliyoruz. İnsan olan, vicdanı olan herkes ayaktadır.

Şu anda dünyada yönetimler maalesef rüşvetle, şantajla susarlarken gözleri görmüyor, kulakları duymuyor, dilleri konuşmuyor, adaletten bahsetmiyorlar. Fakat öteki taraftan bütün insanlar, dünya ayakta. Bazı Filistin’dei olaylara karşı İsrail içindeki halk dahil burada insanlık dışı uygulamalara karşı gerçekten vicdanlar ayakta. Biz bunu destekliyoruz. Biz bir an önce akan kanın durmasını istiyoruz. Bir an önce ateşkesin yapılmasını istiyoruz.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da alana geldi.

SELÇUK BAYRAKTAR, SAVUNMA SANAYİİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da CNN TÜRK’te yaptığı açıklamada, ‘Biz Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak hem şehitlerimizin ruhlarını hayırla yad etmek hem de dünyada eşi benzeri pek rastlanmamış barbarlıkla devam eden soykırımı lanetlemek için sabahın erken saatlerinde Galata Köprüsü’nde milletimizle buluştuk. Elbette bu çabalarımız, gayretlerimiz belki bu zulmün son bulmasına yeterli olmuyor ama en nihayetinde bu yangını az da olsa söndürecek şekilde yani karınca misali destek olmak maksadıyla buradayız.

Biliyorsunuz Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak ve aynı zamanda Baykar olarak bizler hayatımızı özellikle Milli Savunma Sanayii için vakfetmiş bir ekibiz. Bugün yaşadığımız bu zulüm milli savunma sanayiinin, milli teknoloji geliştirme kabiliyetinin ne kadar önemli olduğunu, ulusların egemenliği ve bağımsızlığı için gözler önünde seriyor. İsteriz, bu çabamızı bu gayretimizi hem milli savunma sanayii için hem milli teknoloji için tüm toplumda paylaşmak, farkındalığı artırmak en azından daha adil bir dünya için nesiller yetiştirmek. Bunun yanında tüm bu teknoloji geliştirme serüveninin tam manasıyla buluşmasını sağlamak. Aziz şehitlerimizin ruhlarını şad etmek ve Filistin’de devam eden hukuksuz işgal ve barbarca katliamı lanetlemek için buluştuk.

“İNŞALLAH HEP BERABER BU ZULME ‘DUR’ DİYECEK İMKANA SAHİP OLACAĞIZ”

Özellikle ülkemizin son 20 senede tanıdığı milli savunma sanayisindeki ivme tüm dünyanın dikkatini çekmiş durumda. İHA’ların başarısı, Karabağ’da başka ülkelerde muharebelerde galip çıkması dünyanın büyük ilgisini çekti. Birçok alanda hem savunma özellikle teknolojinin diğer alanlarında da yüksek teknoloji seferberliği başlattık. Elbette savunma sanayinin yanında yüksek teknoloji geliştirmek uluslar için çok kritik. Süper güçlerin bazıları tüm dünyanın sahip olduğu kadar silah geliştiriyorlar. Dünyada zulme maruz kaldığı dönemde zulmün tarafını seçmiş olması dünyayı çok dengesiz hale getiriyor. ABD’nin İsrail’e verdiği destekte de görüyoruz. Büyük soykırıma bu destek vesile olmuş oluyor. Ülkemizde de biz bunu terörle mücadelede yaşadık. Silahsız insansız hava araçlarını ülkemize vermediler. Ambargolar kapsamında teknolojileri vermek istemediler. Türk mühendislerinin Türk askerlerinin sırt sırta mücadelesiyle bunu avantaja çevirdik. En gelişmiş teknolojileri vermeyince en gelişmiş SİHA’ları geliştirmiş olduk. İnşallah hep beraber bu zulme ‘dur’ diyecek imkana sahip olacağız. Dünyanın daha adil bir yer olması için rüzgarın daha güçlü esmesi gerekiyor. Bunun yolu milli teknolojiyi geliştirmekten geçiyor. Kızımla birlikte geldik. Yürüyüşümüze katıldık.’ dedi.

“KUDÜS’ÜN PRANGALARININ KIRILMASININ BİR ÖN MESAJI”

Alanda açıklamalarda bulunan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan ise, ‘Yılın ilk günü, ilk sabahı biz bunun çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Yeni yıla girerken Filistin için de dualarla girmek istedik. Buraya Ayasofya’dan yürüyerek geldik. Ayasofya Camii’nin prangaları kırıldı. Bunun biz Kudüs’ün prangalarının kırılmasının bir ön mesajı olduğunu biliyoruz. İstiyoruz ki; bütün dünyaya buradan haykıralım. Dualarımızla, haykırışlarımızla hem katil İsrail’i lanetleyelim hem 12 şehidimiz var. Bunların tetiklerini çekenlerin aynı merkezden kontrol edildiğini biliyoruz. Hem de onlara mesajımızı verelim. Hem şehitlerimizi rahmetle anmak hem Filistin’e desteğimizi haykırmak hem de İsrail’i lanetlemek içni bütün sivil toplum kuruluşları burada birlikteyiz.’ dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti; Camiler doldu, dışarıda namazlar kılındı. Hakikaten dünyanın başkentlerinde çok güçlü etkinlikleri gördük ama buralarda kendi devletleri, kendi karar vericileri bir ateşkes çağrısında dahi bulunamadılar.

ABD başta olmak üzere batı her türlü değeri ayaklar altına almayı göze aldılar. İsrail sen ne yaparsan yap biz sana destek olacağız, zaman tanıyacağız gibi direnişin içindeler. 21. yy dünyasında soykırımın yapılmasını her gün yüzlerce çocuğun öldürülmesini insanlık vicdanı kabul etmiyor. Kutuplaşma varmış gibi lanse etmeye çalışanlar toplumu bölmeye çalışanlardır. PKK, PYD’yi destekleyenler de onlar. Filistin’deki katliamı destekleyenler de onlar.

Türkiye’de Filistin mevzusuyla ilgili hassasiyeti olmayanların şehitlerimizle ilgili hassasiyeti yoktur. Kim diyorsa ki şehitlerimiz varken Gazze konuşulmaz.. Böyle bir şey kesinlikle doğru değildir, bunu söyleyenler haysiyetsizdir.

BİLAL ERDOĞAN’DAN ‘BOYKOT’ ÇAĞRISI

Erdoğan, “Şehitlerimize rahmet, Filistin’e destek, İsrail’e lanet” etkinliğinde de konuştu. Erdoğan, “Biz bu sabah İstanbul’dan bütün dünyaya haykırmak istiyoruz. 12 şehidimizi de dünyada olup bitenlere sessiz kalamayız. Katillerin aynı odaklar olduğunu biliyoruz. Bunlara kayıtsız kalmayacağımıza, hakkı adaleti haykırmaya devam edeceğiz. Kudüs bizim ilk kıblemiz. Bizden önce gelen ecdadımız bu toprakları şehit kanları ile sulamıştır. Bizler kayıtsız kalamayız. Terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerimizin katillerinin kim olduğunu biliyoruz. Bizler mülteci düşmanlığını da körüklemeye çalışanların kim olduğunu biliyoruz. Bizler bir sabah karanlık aydı Filistin’in bizim için önemini öğreneceğimize, çocuklarımıza aktaracağımıza söz veriyoruz. Birliğimizi pekiştireceğimize, boykota devam edeceğimize söz veriyoruz. En büyük silahımız doğamız. İnşallah mücadelemizi dualarımız ile taçlandıracağız. Yolumuzu aydınlatan bütün şehitlerimize selam olsun” dedi.

“TERÖRÜ, DEVLET TERÖRÜ HALİNE GETİRENLERE ‘DUR’ DİYORUZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: Bugün 2024 yılının ilk sabahıi ilk günü. Tabi Milli İrade Platformu’nun bir çağrısı, bir daveti vardı. Özellikle PKK terörü neticesinde vefat eden 12 şehidimizi anmaya, Gazze’deki insanlık dramına ses çıkarmaya ve İsrail’in soykırımına ‘dur’ demeye bu çağrıya bir vatandaş olarak da biz de duyarlılığımızı ortaya koymak üzere Galata Köprüsü’ne geldik. İstanbul’da yüz binlerle beraber hep beraber burada tek yürek, tek ses, tek nefes olarak bütün dünyaya İstanbul’dan bir hak ve hakikat çağrısının çığlığını insanlığa duyuruyoruz.

Buradan bütün terör örgütlerine, terörü devlet terörü haline getirenlere ‘dur’ diyoruz. Türkiye’nin öncülüğünde yepyeni bir dünyanın kurulmasını buradan inşallah müjdelemek istiyoruz.

FİLİSTİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDERİZ

Alanda kalabalığa hitap eden Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa “Davamıza devam edeceğiz zaferi kazanana kadar. Direniş devam edecek. Netanyahu katili ve çeteleri tarihin çöplüğüne gidecektir. Bütün Türk halkına teşekkür ederiz. Desteğiniz, duygularınız için teşekkür ederiz. Allah Gazze’yi korusun” açıklamasını yaptı.

MİLLİ İRADE PLATFORMU’NDAN GALATA’DAKİ YÜRÜYÜŞ İÇİN ÇAĞRI

Milli İrade Platformu’ndan yapılan açıklamada, ekim ayından beri Gazze’den gelen haberlerin yaralara yeni yaralar eklediği belirtildi.

Katil İsrail’in kadın, çocuk demeden Filistinlileri topyekun ve korkakça yok etmeye çalışması karşısında dünyanın ayağa kalktığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Bizler de sivil toplum kuruluşları olarak; bebek, çocuk, kadın demeden katliam yapan İsrail’in karşısında bir an olsun susmadık, susmayacağız. Özellikle sürecin uzamasıyla soykırım kanıksanmaya, rakamlar istatistiğe dönmeye başlamıştır. Buna karşı sessizleşen dünyaya güçlü bir uyarı yapmak istemekteyiz.

Yılın ilk mesajını tüm dünyaya Türkiye’den ulaştırmak ve Gazze’deki katliama ‘dur’ demek için ‘yüzyılın yürüyüşünü ve buluşmasını’ tertip etmekteyiz. 1 Ocak 2024 saat 08.30 ‘da Milli İrade Platformu’nun 308 üye kuruluşu, vatandaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, kurumlarımızla birlikte Galata Köprüsü’nde buluşuyoruz.”

“BUGÜN MANEN FİLİSTİN’İN YANINDAYIZ”

Çocuklarıyla birlikte yürüyüşe katılan Metin Yüksel, “Bugün burada destek vermeye gidiyoruz. Hiçbir şeyin kendiliğinden olmasına izin vermeyeceğiz, oralarda olamasak da. Allah’ın izniyle madden ve manen yanlarındayız inşallah” dedi.

“YENİ YIL İNŞALLAH BARIŞIN BAŞLANGICI OLUR”

Yürüyüşe katılmak için Fransa’dan geldiklerini söyleyen Süleyman Kayıkçı, “Fransa’dan özellikle bu yürüyüşe katılmak için geldik. İsrail’in yaptığı kötülük, vahşet devam ediyor maalesef. İnşallah yeni yılın başlangıcı barışın da başlangıcı olur. İnşallah savaş son bulur. Biz de özellikle bu yürüyüşe katılmak için dün Fransa’dan geldik” diye konuştu.

“İSRAİL DÜNYA ÜZERİNDE YAŞANACAK YER BIRAKMADIN”

İsrail’e tepkisini dile getiren Zübeyde Tezcan ise, “İsrail ve Amerika’ya iki çift lafım var. Allah’ın lanetlediği zalim İsrail, yıllardır tarih boyunca hep süründün. Yaptığın fitne ve zulümlerle kendine bir toprak edinemedin. Dünyada edinemediğin gibi ahirette de yerin yurdun olmayacak. Zalim İsrail ve ona destek olan Amerika daha doymadınız mı? Gariplerin, mazlumların kanlarını içe içe doymadınız mı? Bütün dünya elinde olsa ne fayda? Dünya üzerinde yaşanacak yer mi bıraktın? Dünyayı bütün insanlığa mezar ettin. Ekmek yemek, su içmek hepimize yeter. Yeter ki barış içerisinde olalım” ifadelerini kullandı.

Tüm vatandaşlar, ”Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet” sloganıyla yapılacak etkinliğe davet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x