Dünya genelinde 735 milyon insan açlıkla karşı karşıya

İHA

Dünyada ve Beslenmenin Durumu Raporu’nun (SOFI) Türkiye tanıtım toplantısı, “Kimseyi Geride Bırakma” sloganıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, toplantıda dünyadaki gıda güvensizliğine rakamlarla örnekler verdi.

Viorel Gutu, 2022 yılında yaklaşık 900 milyon insanın gıda güvensizliği yaşadığını bildirdi.

Buradaki toplantıda konuşan Gutu, 2030 yılına kadar açlığı, gıda güvensizliğini ve tüm beslenme bozukluklarını sona erdirme hedeflerini gerçekleştirmek için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti.

“735 milyon insan açlıkla karşı karşıya”

Dünya genelinde birçok yerin halen gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Gutu, şu açıklamayı yaptı:

Besleyici, güvenli ve ekonomik olarak erişilebilir beslenmeyi herkese sunmak, tarım ve gıda sistemlerimizi dönüştürmek için acil bir ihtiyaç var. Şu anda yaklaşık 735 milyon insan açlıkla karşı karşıya, bu rakam 2019’da koronavirüs pandemisi öncesinde 613 milyondu, bu da küresel nüfusun yaklaşık yüzde 9,2’sine denk geliyor.

“Küresel açlıktaki artış durdu”

Gutu, 2022’de dünya nüfusunun yüzde 11,3’ü, ciddi gıda güvensizliği yaşadığını dile getirerek, son iki yılda gözlemlenen küresel açlıktaki artışın durmuş olmasının kendisini mutlu ettiğini belirtti.

Küresel açlık

“3,1 milyar insan sağlıklı beslenmek için yeterli gelire sahip değil”

Rapora göre geçen yıl 2021’e göre 3,8 milyon daha az insanın açlık sorunu yaşadığını dile getiren Gutu, 2021 yılında dünya genelindeki 3,1 milyar insanın sağlıklı bir beslenmeyi karşılayacak maddi imkanlara sahip olmadığını aktardı.

“Türkiye, küresel anlamda ileriye dair önemli rol oynayabilen bir ülke”

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Türkiye Temsilcisi Stephen Cahill ise Türkiye’nin küresel anlamda ileriye dair son derece önemli rol oynayabilen, adımlar atabilen bir ülke olduğunu vurguladı.

Öte yandan her yıl FAO, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, WFP ve Dünya Sağlık Örgütü iş birliğiyle hazırlanan raporun bu yılki yayını, “Kır-Kent Sürekliliğinde Kentleşme, Tarım Gıda Sistemlerinin Dönüşümü ve Sağlıklı Beslenme” başlığıyla hazırlandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x