Öngörülebilir Gelecekte Öğretmenlerin Yerini Teknoloji Almayacak

British Council, Dünya Öğretmenler Günü’nde dünya çapındaki eğitimcileri güçlendirmeye devam ediyor. 2023 ‘İngilizcenin Geleceği: Küresel Perspektifler’ raporu, öğretmenlerin yeri doldurulamaz rolünü vurguluyor ve değişen sınıflar ve teknolojik zorluklar için sürekli öğretmen gelişimi ve kapsayıcı eğitimin önemini bir kez daha öne çıkartıyor. Bu özel gün kapsamında British Council, eğitimcilerin güçlenmesi ve gelişmesi için ücretsiz çevrimiçi kurslar, konferanslar ve podcast’ler sunuyor.

 

British Council Dünya Öğretmenler Günü’nde, öğretmenlerin dünya standartlarında eğitim verebilmeleri için gerekli temel becerileri ve mesleki gelişimi sağlayarak onları destekliyor. 

Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu kuruluşu olan British Council, dünya çapında İngilizce öğretme konusunda yaklaşık 90 yıllık deneyimiyle öğretmen desteği alanında bir dünya lideridir. British Council’ın 2023’te yayınlanan ‘İngilizcenin Geleceği: Küresel Perspektifler’ (Future of English: Global Perspectives) raporu, öğretmenlerin hızla değişen sınıf yapısıyla- özellikle teknolojik gelişmelerin hızı, öğretimin yerel ve küresel bağlamdan kopmaması ve küreselleşmiş ve çok dilli bir dünyanın baskısı – başa çıkmalarına yardımcı olmak için yüksek nitelikte sürekli öğretmen gelişimine duyulan ihtiyacı vurguluyor. Öğretmen çeşitliliğinin ve teknoloji entegrasyonunun öneminin altını çizen rapor, İngilizce eğitimi için kapsayıcı bir gelecek sunarak öğretmenlerin güncel kalmasını sağlamak için nitelikli eğitime odaklanılması çağrısında bulunuyor. Raporda, öngörülebilir gelecekte teknolojinin öğretmen ihtiyacının yerini almasının mümkün olmadığı ancak öğretmen eğitimi ve sürekli mesleki gelişimin teknoloji eğitimini de içermesi gerektiği belirtiliyor

Buna yanıt olarak British Council, erişilebilir ve etkili öğrenme kaynakları sağlayarak dünya çapında eğitimcileri destekleme ve geliştirme çabalarını daha da hızlandırıyor. British Council, Dünya Öğretmenler Günü kapsamında, öğretmenleri mesleki yolculuklarında güçlendirmeyi amaçlayan çeşitli ücretsiz çevrimiçi kurslar, konferanslar ve podcast’leri bir araya getiriyor.

Eğitimciler için 22 saatlik küresel çevrimiçi mesleki gelişim fırsatı

British Council, 2016 yılından bu yana Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle dünya çapında ses getiren ve eğitimcilerin ilgisini çeken sanal konferanslara ev sahipliği yapıyor. Bu yılın Dünya Öğretmenler Günü konferansı, 5 Ekim Perşembe günü Birleşik Krallık saatiyle 09.00’da başlayacak ve 7 Ekim Cumartesi günü Birleşik Krallık saatiyle 16.00’da sona erecek ve İngilizce öğretimi konusunda uluslararası konuşmacıların katılacağı 20 oturuma yer verecek. Konferansa katılmak isteyen öğretmenlerin teachingenglish.org.uk/world-teachers-day-2023 adresinden kayıt yaptırmaları mümkün.

Mesleki gelişim, kişisel gelişme ve iş birliğinin önemi

British Council’ın TeachingEnglish platformu, öğretmenler için ücretsiz, erişilebilir ve güncel sürekli mesleki gelişim seçenekleri sunuyor. Bu doğrultuda:

– Öğretmenler için mevcut olan bir dizi gelişimsel aktiviteyi keşfetmeyi amaçlayan ‘Mesleki gelişime odaklanma’ kursu gibi moderatörlü çevrimiçi kurslar. 

– Dünyanın dört bir yanından İngilizce öğretimi uzmanları ile yaratıcı düşünme, özgüven oluşturma ve sosyal becerileri güçlendirmenin farklı yönlerine odaklanan dört web semineri içeren ‘İngilizce Öğretiminde Yaratıcılık ve 21. Yüzyıl Becerileri’ gibi mini etkinlikler. 

– TeachingEnglish podcast serisi, ‘Tecrübeli Eğitimcilerden En İyi İpuçları’, ‘İşbirliği Yoluyla Meslektaşları Güçlendirmek’ ve ‘Akran Liderliğinde Öğrenmeyi Teşvik Etmek’ gibi bölümlerle akran öğrenimi ve bilgi paylaşımına odaklanıyor. 

– İngilizce öğretmenleri için sosyal meseleleri ve iklim eylemini öne çıkaran kaynaklar 

– Facebook ve Instagram’da dünyanın dört bir yanından öğretmenlerin paylaşımlarda bulunduğu, tartıştığı ve meslektaşlarından bir şeyler öğrendiği çevrimiçi topluluklar.

 

British Council İngilizce Programları Direktörü Michael Connolly, “Bu girişimler aracılığıyla British Council, öğretmenleri gelecek neslin küresel vatandaşı olabilmek için gereken araç, bilgi ve becerilerle güçlendirmeyi hedefliyor. British Council, mesleki gelişim fırsatlarını destekleyerek ve iş birliğini teşvik ederek, eğitimin genel kalitesini artırmayı ve herkes için daha parlak bir geleceğe katkıda bulunmayı amaçlıyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x