Gençlere Vergisiz Cep Telefonunda Yeni Detaylar

Gençlere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyio Erdoğan, “”9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyen şekilde destek vereceğiz” demişti.

Teknik detaylar netleşince Resmi Gazete’de yayımlanacak. Telefon ya da bilgisayar satın alanlar, bunu beyan edince yardım desteği altında hesaplarına 5500 TL iade edilecek. Peki nasıl iade alınacak?

TELEFONLARIN KİMDE OLDUĞU NASIL TESPİT EDİLECEK?

CNN Türk’ten Duygu Ayaz Bayram’ın aktardığına göre Pttavm.com üzerinden yapılacak satışlarda vergisiz olarak alınabilecek. Telefon ve bilgisayarlar için vergisiz telefon ve bilgisayarlar gibi özel bir sekme açıklanacak. Öğrenciler vergisiz telefonu aldıktan sonra kullanımları incelecek. Telefonların vergisinin ödenmesinden sonra telefonların kimde olduğu da tespit edilecek.

Bunun sebebi de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı vergisiz telefonu alan öğrencinin gerçekten telefonu kullanıp kullanmadığını takip etmiş olacak. Telefona ihtiyacı olmayan kişilerin başkaları için vergisiz telefon almalarının önüne geçecek.

TAKİP SİSTEMİ KURULACAK

Bir öğrencinin ihtiyacı yoksa vergisiz telefon imkanından başka birinin yararlanmasının önüne geçilmesi için takip sistemi kurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x